
Какъв вид оборудване се използва с ударни гайковерти?
Ефективността на използването зависи не само от параметрите на самия инструмент, но и от използваното оборудване. В тази статия ще разгледаме какви приставки ще ви трябват, за да работите с ударен гайковерт.
Как работи ударният гайковерт
Корпусът на инструмента е оформен като пистолет и е направен от удароустойчива пластмаса, метал или комбинация от материали. Двигателят и механичните части са разположени вътре. Тялото съдържа бутони за стартиране и настройка.
При електрическите ударни гайковерти въртенето на двигателя се предава чрез скоростна кутия към задвижващия вал и шпиндела с приставка. Според източника на захранване електрическите гайковерти се делят на мрежови и акумулаторни.
В пневматичния ударен ключ въртенето на ротора се създава от налягането на сгъстен въздух, който се подава от компресора през маркуч и входящ клапан.
Ударните гайковерти се разделят на две групи: ударни и безударни модели. Дизайнът на първия тип инструменти включва ударен механизъм, който удря шпиндела. В резултат на това дюзата се дръпва в посоката на въртене. Този режим ви позволява да затягате и разхлабвате крепежни елементи по-сигурно и по-лесно, особено големи, ръждясали и заседнали елементи.
Гнездови глави
Списъкът с приставки за ударни гайковерти включва битове, карданни връзки и адаптери. Като основно работно оборудване се използват гнездови глави. Нека разгледаме по-подробно техните разновидности и характеристики.
Вътрешни глави
Тази приставка се използва за затягане/разхлабване на гайки и болтове. Приставката е монтирана на шпиндела на ударния ключ. Повечето глави имат шестоъгълен работен профил. Произвеждат и аксесоари с 12-странен профил и други видове.
Тези приставки се делят на ударни и безударни (стандартни). Първият тип дюзи се отличават с черен цвят, дължащ се на фосфатното покритие. Тези глави имат по-дебели стени, което им позволява да издържат на повишени натоварвания. Тялото на ударната глава често има напречен отвор за фиксиране с щифт и пръстен. В стандартните глави вдлъбнатините за фиксиране на топката обикновено се правят на вътрешните стени.
Когато избирате гнездова глава, трябва да имате предвид и следните характеристики
Материал на изработка
Ударните глави са изработени от хром-молибденова стомана. Тази сплав има еластичността и гъвкавостта, необходими за ударни приложения. Стандартните глави са изработени от хром-ванадиева стомана.
Размер
Най-често срещаните размери са 1/2″, 3/4″ и 1″. Характеристиката показва размера на работната част на гнездовата глава. Колкото по-високи са мощността и въртящият момент на ударния ключ, толкова по-голям е инструментът и следователно по-голям е размерът на крепежния елемент. Диапазонът на стойностите е 10–46 mm.
Заключение
Производителността и надеждността на работата с гайковерт зависи не само от свойствата на инструмента, но и от използваното оборудване. В зависимост от режима на работа се използват ударни глави и се вземат предвид техническите характеристики на инструмента.